Przejdź do zawartości

Dyskusja:Kandydat nauk

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Informacje o kandydacie w krajach skandynawskich są mocno mylące. W Finlandii stopień kandidaatti/kandidat jest jednym z tytułów po ukończeniu studiów podstawowych trwających zazwyczaj 5-6 lat. Czyli mniej więcej odpowiada polskiemu mgr. Następnie można robić licencjat (org. lisensiaatti/licentiat) -3 lata i/lub (tohtori/doktor) - lata. Nie wiem czy są to 2 rodzaje doktoratów czy przypadkiem odpowiednik polskiego dr i dr hab. Słowo tohtori/doktor może bardziej odnosić się do rosyjskiego "doktor nauk" (gdzie tez "nie wprowadzono" habilitacji tylko jest doktorantura :) )

Odsyłam do hasła "kandydat" w Wielkiej encyklopedii PWN, t. 13, Warszawa 2003, s. 227. Weisskopf, 14 cze 2007, 22:47 (CET)

Podaj szczegóły/streszczenie a nie odsyłaj do źródeł. Nasunęło mi się takie pytanie: Skąd tak fantastyczny pomysł, że w encyklopedii, zwłaszcza polskiej PWN wszystko co jest napisane jest prawidłowe i prawdziwe? Jeśli wszystko byłoby tam opisane szczegółowo, wikipedia przestaje mieć sens !! Powyższe informacje napisałem z "Informator. Nauka za Granica'97" wyd. Perspektywy. Wydawnictwo to szczegółowo opisuje różne systemy wykształcenia wyższego w Europie /nie twierdze, ze nie zawiera błędów/. Jest tym cenniejsze, że opisuje w wielu wypadkach stan przed procesem bolońskim. polecam również wikipedię w wersji francuskiej i hasło: Candidature (diplôme) z podziałem na różne znaczenia w różnych krajach.

Zerknij na stronę fińską, niewiele da sie zrozumieć, ale oni teraz ten stopnie porównują chyba do naszego licencjata. Nie wiem, czy jest to stan przed- czy po-boloński. Jest jeszcze jakiś "Kuvataiteen kandidaatti", opis z Perspektyw odnosi się chyba do tego stopnia.

Rosja[edytuj kod]

Informacja jakoby stopień ten istniał w Rosji carskiej do 1884 r. i przywrócony został dopiero w ZSRR budzi mą wątpliwość; w jednym z biogramów w PSB czytam o uzyskaniu stopnia doktora nauk na uniwersytecie w Odessie w 1901. Picus viridis RSVP? 18:23, 4 gru 2007 (CET)[odpowiedz]

Jak wyżej; mój pradziad, według wspomnień córki, uzyskał w 1915 r. tytuł kandydata nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Petersburskim. Szczureq (pi?) 14:09, 20 kwi 2011 (CEST)[odpowiedz]